Wczytuję dane...

Bransoletki skórzane - Tashetni 'od kuchni'

Nowe projekty bransoletek skórzanych powstają na początku na papierze – projektowany jest ich wygląd – na podstawie konceptu tworzone są szablony zawierające gabaryty oraz punkty charakterystyczne umożliwiające skrócenie czasu wytwarzania jak i lepszej powtarzalności bransoletek.

Bransoletki skórzane wytwarzamy zaczynając od garbowanych roślinnie płacht skóry bydlęcej najczęściej grubości ok 2-2,5mm – skóra jest tak docinana na rozmiar bransoletki. Na pas skóry nanoszone są punkty charakterystyczne w oparciu szablonu.

Krawędzie bransoletki należy fazować np. przy użyciu Edge lub keen edge beveler, można ją również wygładzić drobnoziarnistym papierem ściernym.

Jeżeli bransoletka jest szyta pod całą długością planowanego szwu należy naciąć rowek w który szew się schowa. Zabezpiecza to szew przed przetarciem jak i poprawia jego wygląd. Rowek wycina się przy użyciu Groover-a.

Skóra jest twardym materiałem – zbyt twardym aby zwyczajnie zszyć ją igłą. Aby uzyskać estetycznie wyglądający szew należy najpierw wybić otwory – w przypadku ręcznego wybijania można użyć odpowiednich narzędzi, które umożliwią zachowanie jednolitego odstępu – następnie szycie polega na przewlekaniu nici poprzez już wybite otwory.

Do uzyskania ozdobnych tłoczeń w bransoletce wykorzystujemy przede wszystkim stemple. Uzupełniającą metodą zdobienia skóry jest wykonywanie ich w sposób całkowicie odręczny przy użyciu modelatora oraz swivel knife – technikę tę stosujemy jednak rzadko, jako że jest czasochłonna co znacząco podnosi cenę produktu. Skóra musi być tłoczona przy lekko zwilżonym licu aby uzyskać pożądany i trwały efekt. Przemoczenie natomiast skóry spowoduje jej zbytnią plastyczność oraz brak trwałości konturu.

Bransoletkę po zakończonym tłoczeniu oraz wyschnięciu należy zabarwić. Do barwienia stosujemy farby dające jednolity kolor lub farby powodujące przebarwienia (antykowanie skóry). Antykowanie skóry stosuje się przede wszystkim w przypadku bransoletek z tłoczeniami aby je podkreślić. Farba do antykowania skóry jest dużo gęstsza. Po nałożeniu na bransoletkę zbiera się jej nadmiar z powierzchni, a jej większe ilości mogą pozostać w zagłębieniach przez co są one ciemniejsze.

Zabarwioną bransoletkę należy natłuścić ponieważ każde barwienie ją wysusza. Następnie należy bransoletkę zaimpregnować tak aby woda nie spłukiwała farby.

Czasami aby poprawić wygląd krawędzi bransoletki stosujemy specjalną farbę do krawędzi, która po wyschnięciu tworzy gumowatą powierzchnię. Alternatywą dla takiej farby jest również guma tragakantowa dająca podobny efekt.

W ostatnim etapie możemy wypolerować krawędzie wykonać wszelkie niezbędne szycia oraz nabić oczka czy też napy – oczywiście jeżeli takie zapięcie bransoletki stosujemy. Cały proces tworzenia bransoletki może trawać nawet kilka godzin.